Arşiv

IMG-20161026-WA0002

ANA SAYFA

 Yeni Microsoft Office Publisher Document

               

  BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ (NÖROŞİRURJİ) UZMANLARI HANGİ

HASTALIKLARLARI TEDAVİ EDER?

 

 

  • beynin ya da omurilik dokusunun içinden kaynaklanan veya ona dışarıdan basarak sorun oluşturan tümörlerin,

  • beyin dokusunu ya da omuriliği besleyen damarların anevrizma (balonlaşma), arteriovenöz malformasyon, kavernom gibi rahatsızlıklarının, karotis stenozu dediğimiz boyun damarlarındaki darlıkların,

  • doğumla birlikte olan meningomyelosel gibi sinir sisteminin oluşumu sırasında gelişen rahatsızlıkların,

  • hidrosefali adı verilen ve kabaca beyin boşluklarındaki sıvının miktarının artışının,

  • bel fıtığı başta olmak üzere her türlü omurga hastalıklarının,

  • kafa ve omurilik yaralanmalarının,

  • beyin damarlarının tıkanıklıklarının,

  • beyin kanamalarının cerrahi tedavisi ile ilgilenir.

 

IMG-20161026-WA0003 - Kopya

Nöroşirurji; toplumda çoğu kişinin hayatını devam ettirirken yaşam kalitesini azaltan hastalıklara çözüm bulmaya çalışan bir bilim dalıdır. Çoğu kişi hastalık ve şikayetleriyle ilgili  çözüm yolları hakkında bilgi edinmek için internete başvurmaktadır. Bu sitede nöroloji-nöroşirurji konularında temel ve basit bilgileri paylaşmayı amaçladım. Elbette ki her hastanın belirtileri şikayetleri genel tıbbi durumu kendine özgüdür. Her hasta için en iyisi hastanın beklentilerine uygun kendi hekiminin önerileriyle bilimsel ilerlemelere uygun hazırlanan yöntemin uygulanmasıdır. Burada özetlediğimiz konular sadece genel bir bilgi sunma amaçlıdır. Sizden gelecek sorular ve yorumlarla bu site daha da gelişecek ve daha faydalı olacaktır.

 

BOYUN FITIĞI

boyun_fitik

 

Beyin ve beyin sapının devamı olan omuriliğin başlangıç bölgesi boyundur. Boyunda 7 adet omur kemiği bulunur. Bu omur kemiklerinden ilki kafatası kemiklerinden oksipital kemikle eklem yapar. Boyun bölgesi vücudun en önemli bölgesi olan kafa kısmını taşır ve değişik yönlere değişik açılarda hareketi sağlayan eklemler bulundurur. Boyun omurları içerisinden omurilik geçer. Omurlar arasında bulunan deliklerden ise kol kaslarının hareketini sağlayan ve kolların duyusunu sağlayan sinirler çıkar.
Omurganın en hareketli bölgesi olan boyun kısmında omurga kemikleri arasında bulunun kıkırdak yapılı disk dokusunun yapısı zamanla bozulur, içindeki su miktarı azalır (dejenere, dehidrate disk). Kemikler arasında bulunan disk dokusunun dış tabakasının zayıflaması veya yırtılması boyun ağrısına neden olur. Disk dokusunun içeriği basınç ve hareketlerle birlikte dışarıya doğru yer değiştirip omurilik ve sinir köklerini sıkıştırmaya başlar. Bu duruma boyun fıtığı (servikal disk hernisi) diyoruz. Özelikle omuza ve kola vuran ağrıya yol açar. Sinir köklerine olan basının düzeyine göre kollarda, ellerde ve el parmaklarında güçsüzlük ve uyuşukluk olabilir.

 

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Boyun fıtığına bağlı ağrılar genellikle kendiliğinden geçer. Ağrının devam ettiği durumlarda ağrı kesici ilaçlar verilir. Boyunluk doktor önerisi ile kullanılabilir. Fizik tedavi ile çoğu hastanın ağrıları geçmektedir. Ağrının kesilmesi hastalığın iyileştiği anlamına gelmez zira boyun fıtığı ve doku bozulması genellikle ilerleyicidir.
Devamlılık gösteren ağrılarda veya çok şiddetli, ağrı kesiciye rağmen dayanılmaz ağrılarda, sinir köklerine uzun süreli basıdan dolayı kuvvet kaybı olan hastalarda cerrahi girişim yapılır. Bazı hastalarda sinir kökü üzerindeki basıya bağlı kuvvet kaybı gelişir. Kuvvet kaybı gelişmesi sinir üzerindeki basının kaldırılması için ameliyat olmayı gerektirir.