LOMBER KANAL DARLIĞI

LOMBER KANAL DARLIĞI

 

Omurga kemikleri üst üste dizilerek kolon şeklinde ortası oluklu bir yapı oluşturur. Bu kemikler kendi aralarında faset denilen eklem yüzeyleriyle temas halindedir. Belli açılarda ve derecelerde hareket kabiliyeti olan bel kısmındaki bu kolon ligament ve kaslar gibi yumuşak dokularla desteklenmektedir. Kolonun tam ortasında omurilik kesesi ve bu kesenin içinde medulla spinalis ve sinir kökleri bulunur. İdrar yolları, bacak ve ayaklarımıza hareket ve duyu kabiliyetini kazandıran bir nevi elektriksel uyarıları bu sinir kökleri taşır. Sinir kökleri her bir omurga eklem aralığının yanından sağ ve sol seviyelerden foramen denen kemik çıkışlarından medulla spinalisi terk eder. Yaşla birlikte ağırlık taşımayla aşırı ve dengesiz hareketlerle kemikler arasındaki kıkırdak disk dokusundaki su oranı azalır. Disk dokusu omurga kanalına doğru bombeleşir ve sertleşir. Benzer nedenlerden dolayı omurga kemikleri arasındaki faset eklemler kalınlaşır, kanalın arka kısmında bulunan ve normalde yumuşak olan ligamentum flavum denen sarı lifler kalınlaşır ve sertleşir. Tüm bunlar spinal dar kanal dediğimiz sinirleri sıkıştıran ve rahatsızlık verici tablonun oluşmasına neden olur.

20141101_134051

BELİRTİLER NELERDİR?

Bel ağrısıyla birlikte bacaklarda uyuşukluk, kramp ve güçsüzlük gibi belirtiler. Genellikle yürümekle ve hareket ederken şikayetlerin artması; dinlenince ağrıların azalması lomber dar kanal hastalığı ile uyumludur. Nadiren, bağırsak ve/veya idrar torbası problemleri meydana gelebilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

  • Fizik muayene,

  • Röntgen filmi,

  • Bilgisayarlı tomografi (BT),

  • Magnetik rezonans görüntüleme (MRI),

  • Bazı durumlarda kas ve sinirlerin elektriksel uyarımları hakkında bilgi veren EMG yapılması gerekir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Önce hareket ve yaşam tarzı ile ilgili bilgiler verilir.

Hastaların fazla kiloları varsa zayıflaması önerilir.

Ağrı ve uyuşmayla ilgili bazı ilaçlar (antiinflamatuar olmayan ağrı kesiciler, steroid olmayan antiinflamatuar ağrı kesiciler, steroid antiinflamatuarlar, kas gevşeticiler, anksiyolitikler, antidepresanlar, gabapentin gibi antiepileptik ilaçlar) kullanılır.

Bazı hastalar fizik tedaviden de fayda görmektedir.

Cerrahi olmayan tedaviler kanal darlığının kendisini düzeltmez; ancak uzun süreli ağrı kontrolü ve daha yoğun tedavi gerektirmeksizin yaşam fonksiyonunda iyileşme sağlayabilir.

Bu yöntemlere rağmen şikayetleri devam eden hastalara cerrahi tedavi seçenekleri önerilir.

Burada yapılan daralmış olan kemik kanalın genişletilmesi ve içinden geçen sinir dokusunun rahatlatılmasıdır.

Dekompresyon, lomber laminektomi cerrahisi denen rahatlatma işlemine bazen titanyum vidalarla sağlamlaştırma stabilizasyon ve füzyon işlemleri eklenebilir.

Hangi hastaya hangi tedavi biçiminin uygulanacağına hastanın mevcut şikayetleri, fizik muayenesi ve görüntüleme bulgularıyla birlikte beyin ve sinir cerrahisi uzmanı değerlendirmesi sonrası hastanın beklentileri ve genel tıbbı durumu göz önünde bulundurularak karar verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>