BİLEKTE SİNİR SIKIŞMASI

 

New Picture

KARPAL TÜNEL SENDROMU (Bilekte Sinir Sıkışması)

Parmaklara doğru elektrik akımını ileten medyan sinir (Nervus Medianus) el bileğinde karpal tünel denen bir oluktan geçer. Karpal tünel sendromu medyan sinir üzerindeki bantın kalınlaşması ve tekrarlayıcı hareketlerin kombinasyonu neticesinde bilekte sinirin enflamasyonu sonucu ortaya çıkar. Sık tekrarlayan hareketler sonucu karpal tunelin ön duvarını oluşturan bant kalınlaşır ve medyan siniri sıkıştırır. Uzun süre içinde sinirde enflamasyon (yangı) oluşur.

Belirtileri :

Ellerde ve bileklerde uyuşma, yanma ve karıncalanma.
Nesneleri tutarken kuvvetsizlik ve erken yorulma.
Bu şikayetler özellikle geceleri daha belirgin hale gelir. Hatta bazı durumlarda ağrı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.
Karpal tünel sendromu bazı meslek gruplarında ve kadınlarda daha sık görülür.
Ev hanımları, bilgisayar operatörleri, kuaförler, sekreterler, muhasebeciler, bankacılar, dişçiler, heykeltıraşlar gibi el bileğini ardaşık hareketlerle sık kullanan meslek mensuplarında karpal tünel sendromu daha sık rastlanır.

Karpal tünel sendromunun tanısı nasıl konur : Fizik muayene ve EMG ile tanı konur.

Karpal tünel sendromunun tedavisi : 

İlk başta tedavi amacıyla konservatif yöntemler denenir. Bu amaçla bir bileklik ile bilek hareketleri kısıtlanabilir. Eğer bu işe yaramaz ise ödemi azaltmak için enflamasyon giderici ve ağrı kesici ilaçlar veya kortizon ilaçları kullanılır. Bazı el bileği egzersizleri de ağrıyı azaltmak için faydalıdır.

Konservatif yöntemlerle şikayetlerin geçmediği durumlarda cerrahi işlem yapılır.

Karpal tünel sendromu operasyonu genellikle el bileği lokal anestezi ile uyuşturularak yaklaşık 1 cm lik deri kesisiyle yapılır.

Bu operasyonla kalınlaşıp siniri sıkıştıran bant üst taraftan kesilerek nervus medyanus rahatlatılır.

Operasyon süresi yaklaşık 10-15 dakika sürer ve hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>