BOYUN FITIĞI

boyun_fitik

 

Beyin ve beyin sapının devamı olan omuriliğin başlangıç bölgesi boyundur. Boyunda 7 adet omur kemiği bulunur. Bu omur kemiklerinden ilki kafatası kemiklerinden oksipital kemikle eklem yapar. Boyun bölgesi vücudun en önemli bölgesi olan kafa kısmını taşır ve değişik yönlere değişik açılarda hareketi sağlayan eklemler bulundurur. Boyun omurları içerisinden omurilik geçer. Omurlar arasında bulunan deliklerden ise kol kaslarının hareketini sağlayan ve kolların duyusunu sağlayan sinirler çıkar.
Omurganın en hareketli bölgesi olan boyun kısmında omurga kemikleri arasında bulunun kıkırdak yapılı disk dokusunun yapısı zamanla bozulur, içindeki su miktarı azalır (dejenere, dehidrate disk). Kemikler arasında bulunan disk dokusunun dış tabakasının zayıflaması veya yırtılması boyun ağrısına neden olur. Disk dokusunun içeriği basınç ve hareketlerle birlikte dışarıya doğru yer değiştirip omurilik ve sinir köklerini sıkıştırmaya başlar. Bu duruma boyun fıtığı (servikal disk hernisi) diyoruz. Özelikle omuza ve kola vuran ağrıya yol açar. Sinir köklerine olan basının düzeyine göre kollarda, ellerde ve el parmaklarında güçsüzlük ve uyuşukluk olabilir.

 

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Boyun fıtığına bağlı ağrılar genellikle kendiliğinden geçer. Ağrının devam ettiği durumlarda ağrı kesici ilaçlar verilir. Boyunluk doktor önerisi ile kullanılabilir. Fizik tedavi ile çoğu hastanın ağrıları geçmektedir. Ağrının kesilmesi hastalığın iyileştiği anlamına gelmez zira boyun fıtığı ve doku bozulması genellikle ilerleyicidir.
Devamlılık gösteren ağrılarda veya çok şiddetli, ağrı kesiciye rağmen dayanılmaz ağrılarda, sinir köklerine uzun süreli basıdan dolayı kuvvet kaybı olan hastalarda cerrahi girişim yapılır. Bazı hastalarda sinir kökü üzerindeki basıya bağlı kuvvet kaybı gelişir. Kuvvet kaybı gelişmesi sinir üzerindeki basının kaldırılması için ameliyat olmayı gerektirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>