BEYİN TÜMÖRLERİ

IMG-20161020-WA0008Beyinin bir bölgesinin hücrelerinin kontrolsüz büyümesiyle beyin tümörleri oluşur. Bu tümörler birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılırlar. Beynin kendi içindeki dokulardan kaynaklanıp büyüyen tümörlere birincil (primer), başka bir organdan kaynaklanıp beyne kadar yayılan tümörlere ikincil (metastatik) beyin tümörleri denir. Başka bir açıdan beyin tümörleri iyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak iki sınıfta incelenir.

1- İYİ HUYLU TÜMÖRLER (BENİGN= KANSERE DÖNÜŞMEYEN) :

Yavaş üreme hızına sahip ve kan yoluyla uzak organlara yayılmayan tümörlerdir. Genellikle beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölgede ise işlev bozukluğu ve vücutta kalıcı harabiyete neden olabilirler.

2- KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER (MALİGN= BEYİN KANSERLERİ) :

Hızlı üreyen ve boyutları kısa zamanda büyüyen çevre dokulardan ayrılması zor çevresinde şişme (ödem) yapan tümörlerdir. Ameliyat edildikten sonra tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam edebilirler. Gelişen mikroskopik nöroşirurji tekniklerine, kemoterapi, radyoterapideki ilerlemelere rağmen beklenen yaşam süresi ve yaşam kalitesi genellikle yüz güldürücü değildir.

 D75195D4-EAE8-4c8e-9F05-5E5A2E5D36B5

BEYİN TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ:

Beyin tümörleri, beynin hangi bölgesine bası yaptığına bağlı olarak değişik belirtilerle kendini belli eder. Belirtiler tıbbi olarak teşhisi zorlaştıracak şekilde zaman zaman yok olup zaman zaman ortaya çıkabilirler. Beyin tümörleri kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkanı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Beyin baskı altında normal görüntüsünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez. Bazı tümörler çok büyük boyutlara gelmeden de beyin dokusunda şişmeye (ödem) neden olduklarından belirtileri daha erken ortaya çıkar.
Baş ağrısı,
Baş dönmesi,
Kusma,
Sara tarzında bayılma nöbetleri,
El ve ayaklarda kuvvetsizlik, uyuşma (felç belirtileri),
Konuşma bozukluğu,
Kişilik bozuklukları,
Bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

BEYİN TÜMÖRLERİNDE TANI:

Bu belirtiler kafa içi basıncının arttığı her durumda görülebilir. Bu şikayetler geliştiğinde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ayrıntılı nörolojik değerlendirme ve gerektiğinde BT veya MR çekilmelidir.

BEYİN TÜMÖRLERİNDE TEDAVİ:

carl_zeiss_opmi_pentero_900_01

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir.

Hem iyi huylu hem kötü huylu tümörlerde tedavinin en önemli aşaması ameliyattır.

Ameliyatta alınan parçanın laboratuarda tahlili yapılmakta patolojik olarak tanısı netleşmektedir. 

BEYİN TÜMORLERİNİN TEDAVİSİNDE YENİ BİR YÖNTEM:

FLORASAN REHBERLİĞİNDE CERRAHİ

Beyin tümörü cerrahisinde en büyük zorluk tumor dokusunun normal dokudan ayrımanın normal cerrahi mikroskopiyle zor olmasıdır. Son yıllarda geliştirilen yüksek teknolojili özel ışık filtreli (yellow 560)  cerrahi mikroskopla (OPMI PENTERO 900 ZEİSS) florasan ile boyanmış tumor dokusunun normal beyin dokusu kolaylıkla ayırdedilerek tümörün en az hasarla çıkarılması mümkün olmaktadır.  

Ameliyat sonrası tümörün çeşidine göre ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>