BEL KAYMASI (SPONDİLOLİSTEZİS)

BEL KAYMASI (SPONDİLOLİSTEZİS) NEDİR?

L4-L5 SEVİYESİNDE LOMBER SPONDİLOLİSTEZİS
L4-L5 SEVİYESİNDE LOMBER SPONDİLOLİSTEZİS

Bedenimizi bel hizasında taşıyan omurga kemiklerimiz düzgün bir sıra şeklinde yukarıdan aşağı dizilirler. Vertebra korpuslarının ön kenarları ve arka kenarları belimizin doğuştan olan lordotik kıvrımına uygun sıralanır.
Bu omurgalardan biri herhangi bir nedenden dolayı öne doğru çıkar ve sıra bozulur. Bu da omurgamızın taşıma kapasitesini azaltacağından belimizde zorlanma yapar. Bel kayması belde ve bacaklarda ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik ve idrar kaçırmaya neden olur.

Bel kayması doğuştan anatomik bir bozukluk  olabilir.  Sonradan gelişen bel kayması  aşırı zorlanma, belin kötü kullanımı ya da geçirilen bir kazanın sonucu da olabilir.

Bel kayması ayrıca belimizin dik durmasını sağlayan ligamanların ve eklemlerin zorlanmasına neden olur. Bu zorlanmayla faset eklemleri ve ligamanlar dengesiz kalınlaşıp sinir kanallarını daraltır omurilik ve sinir kökleri basısını arttırır. Hatta bazı durumlarda vertebranın arka tarafındaki bazı kemik parçaları zamanla kopar ve kaymanın derecesi artar.

Ağırlık taşımak, fazlaca eğilip bükülerek iş yapmak, fazla kilolu olmak bel kaymasını hızlandırır. İleri yaşlardaki kadın ve erkelerde kemik erimesi bel kaymasının belirtilerini arttırır.

BEL KAYMASI TANISI NASIL KONUR?

Bel kayması görüntüleme yöntemleriyle tanısı konan birhastalıktır. Çekilen filmlerle kaymanın derecesi saptanır. Ayrıca hareketli filmler çekilerek kaymanın aktif olup olmadığına bakılır.

BEL KAYMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hastanın durumuna göre tedavi planlanır. Hastanın kayma derecesi düşük ve ağrısı kontrol altına alınabiliyorsa ayrıca eşlik eden nörolojik bulgu yoksa ameliyat edilmez.

Ancak derecesi ilerleyen aktif ve klinik belirti veren bel kaymaları ameliyat edilmelidir.  Tedavide bel kemikleri titanyum vidalarla birbirlerine tutturularak kayma durdurulur. Bel kayması ameliyatları transpediküler titanyum vidalama sistemlerinin gelişmesiyle birlikte günümüzde güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>